Нови изменения в Закона за счетоводството

През последните години ESG (Environment, Social, Governance) – екологичното, социалното и корпоративното управление, и CSR (Corporate Social Responsibility) – корпоративната социална отговорност, са водещи фактори при изготвянето на стратегии и планиране на добри практики в модерните европейски предприятия. ESG регулациите в Европейския съюз нарастват значително всяка година, а с тях и изискванията към бизнеса, който иска да бъде устойчив и забележим за инвеститорите в ЕС.

За да отговори на новите изисквания, на 27.08.2024 г. в бр. 72 на Държавен вестник беше обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, който транспонира в националното ни законодателство разпоредбите на  две европейски Директиви – Директива (ЕС) 2022/2464 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) № 537/2014, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Директива 2013/34/ЕС, по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и Делегирана Директива (ЕС) 2023/2775 на Комисията от 17 октомври 2023 година за изменение на Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия и за групите.

С промените се изпълнява задължението за хармонизиране на националното законодателство с европейското по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и по отношение на изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия.

  1. Промени свързани с отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта

В съответствие с целите на Директива 2022/2464 да отговори на нарасналите потребности от информация във връзка с устойчивостта, с приетите изменения от Народното събрание в сферата на счетоводството се разширява обхватът на докладваната нефинансова информация в доклада за дейността и се увеличава обхватът на отчитащите се предприятия. Големите предприятия, както и малките и средните предприятия, които са предприятия от обществен интерес, с изключение на микропредприятията, са задължени да включват в доклада за дейността и информация за основните нематериални ресурси и обяснение относно начина, по който бизнес моделът на предприятието зависи от тях, както и относно начина, по който тези ресурси са източник за създаване на стойност за предприятието.

Големите предприятия, както и малките и средните предприятия, които са предприятия от обществен интерес, както и предприятията майки на големи групи предприятия се задължават да включат в доклада за дейността си отделен, ясно разграничим раздел с информация във връзка с въпросите по устойчивостта – отчет за устойчивостта, извършен от регистрираните одитори съгласно изискванията на закона. Отчетът за устойчивостта съдържа информация, необходима за разбиране на въздействията на предприятието върху въпросите по устойчивостта, както и необходимата информация за разбиране на начина, по който тези въпроси засягат развитието, резултатите и състоянието на предприятието. Това не се прилага за: 1. микропредприятията; 2. фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, фондовете за извършване на плащания и осигурителните каси; 3. Българската народна банка и пощенски оператори, извършващи пощенски парични преводи; 4. алтернативните инвестиционни фондове и колективните инвестиционни схеми; 5. предприятията в производство по несъстоятелност или в ликвидация, както и предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период и са декларирали това обстоятелство по реда на закона.

Задължението за изготвяне на доклад за дейността, съдържащ отчет за устойчивостта, е предвидено да влезе в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към З1 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към З1 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души. Задължението за останалите предприятия възниква поетапно в следващите отчетни години – до 2028 година.

В резултат на промените ще се даде възможност за инвеститорите да разбират по-добре рисковете и възможностите, които въпросите за устойчивостта пораждат за техните инвестиции, както и въздействията на тези инвестиции върху хората и околната среда. Измененията са в отговор на стремежа към засилването на социалната отговорност на компаниите.

С измененията в Закона за счетоводството е предвидено още задължение за изготвяне  и  публикуване на отчет за устойчивостта при определени условия и от дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава.

Въведени са и глоби и имуществени санкции в размери между 500 – 15 000 лева за лица, които не включат в доклада за дейността отчет за устойчивостта, съответно в консолидирания доклад за дейността – консолидиран отчет за устойчивостта, или не спазят изискуемия формат, или включат непълна или невярна информация, както и при не публикуването на отчета за устойчивостта в предвидените в закона срокове.

  1. Промени свързани с изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия

С промените на Закона за счетоводството се въвеждат и разпоредбите на Делегираната директива 2023/2775. С приетите изменения се определят нови, по-високи стойности на финансовите показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им. Причината за промяната е продиктувана от значителните инфлационни процеси през 2021 – 2022 г. и отчетения ръст на инфлацията през 2013- 2023 г. като цели да възпрепятства микро – и малките предприятия да прилагат режими за публикуване и докладване, които са приложими за по-големите дружества.

Законът за изменение и допълнение на Закона за счетоводството влиза в сила в по-голямата си част със задна дата от 6 юли 2024 г., а в останалата част – от деня на обнародването му в Държавен вестник – 27.08.2024 г.