Адв. Галин Попов коментира пред медиите двойния ръст на кражбите в магазините с нехранителни стоки
Фотография: © Асоциация на търговците на нехранителни стоки
Адв. Галин Попов – Главен управляващ съдружник на „Попов, Арнаудов и Партньори“ и Изпълнителен директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) коментира пред национални медии отчетения двоен ръст на дребните кражби в нехранителните търговски вериги за 2024 г. съгласно проучване, представено на 6 ноември 2024 г. от АТНС.
Нарастването е в геометрична прогресия и през 2025 г. ситуацията ще е още по-тежка, сподели преди дни в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия адв. Попов. Преди това той даде интервюта и пред БТВ Новините, Българско национално радио и в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV България. Резултатите от проучването бяха отразени в различни медии, сред които „Капитал“, „Инвеститор“, „Мениждър“ , „Дневник“, „Стандарт“ и др.
Съгласно направеното неформално проучване сред вериги от 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и „направи си сам“ ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194% при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите, причинени от кражбите, се покриват изцяло от работодателите (при 55.6% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители (33.3%) или се поемат от охраната (11.1%).
Пред медиите адв. Попов посочи, че в големите градове и в търговските центрова кражбите са двойно повече в сравнение с тези в малките населени места, като разясни, че най-много в магазините за строителни материали и „направи си сам“ се крадат машини и инструменти, ВиК части, дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехи и аксесоари, а при обзавеждането и декорацията – скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.
Той коментира резултатите от проучването съгласно което най-често използваните методи за предотвратяване на кражби от търговците са видеонаблюдението (40%), охрана на място (26.7%), алармени системи (20%), изкуствен интелект (6.7%) и проверки на различни сектори от служители (6.7%). Въпреки това обаче 83.3% от фирмите засичат едва около 20% от кражбите на място, а 16.7% – около половината.
Галин Попов разказа за проблемите при търговците на дрехи, при които, при пускането на нова серия от дадена марка, станала популярна в младежки среди, води до кражби, като в социалните мрежи има цели групи, в които да се препродават крадените стоки. Той сподели още, че крадците стават все по-изобретателни, разполагат с все по-модерни технически средства и са организирани в групи. Все по-често в кражбите участват непълнолетни, като въпреки охранителните дейности ръстът на кражбите е огромен. На практика това е организирана престъпност, нищо че стойностите на откраднатите стоки са ниски.
Според него този ръст се дължи най-вероятно на това, че в момента крадците в магазините действат с усещане за безнаказаност. В същото време, правоохранителните органи реагират бавно, няма създаден регистър, съдържащ информация как вървят образуваните предварителни производства, което води до това крадците дълго време да остават на свобода.
Въпреки зачестилите случаи и все по-големите загуби, много малка част от търговците подават сигнали в полицията, защото не вярват, че държавата ще им помогне. 60 на сто от тези търговци подават по малко от 5 жалби, 20 на сто от тях отговорят, че са подали 50 сигнала, а други 20 отговарят, че са подали 10 сигнала. Нито един от тези сигнали обаче не е приключил с наказание. Според търговците ниският брой подадени сигнали се дължи на сложната и тромава процедура, на неглижирането на проблема от държавата. В органите на МВР има и едно разбиране, че ако открадната стока е на стойност по-ниска от една минимална работна заплата, то не си струва да бъде разследвана, което води до едно обезверяване на ощетените търговци, поясни още адв. Попов. Той смята, че за подобряването на комуникацията между регионалните органи на разследване е удачно да бъде създадено звено към МВР с фокус точно върху този тип кражби и крадци, защото те обикалят цялата страна и създаването на Координационен съвет между търговците и представителите на контролните органи, би подпомогнало решаването на проблема.
Адв. Попов сподели, че от Асоциацията предлагат четири мерки за ограничаване на проблема:
- опростяване на процедурата чрез създаване на единен канал за улеснено подаване на сигнали онлайн, вкл. с прилагане на видеа със заснети кражби като доказателство;
- създаване на специализирано координационно звено към МВР за подобряване на работата на регионалните структури на министерството във връзка с разследването и наказването на дребните кражби;
- ревизия на системата от наказания за извършителите на кражби, в това число въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока;
- подобряване на взаимодействието между представителите на контролните органи в България и на търговските вериги (отново чрез въпросното координационно звено).
Галин Попов се надява, че предложените от АТНС мерки ще улеснят разследването на „дребните“ кражби. А ако има влезли в сила присъди, това ще се отрази благоприятно на компаниите-работодатели и техните служители. Той смята, че е важно търговците да не се примиряват с огромния ръст на „дребните“ кражби в магазините. За тях трябва да се говори и да се предприемат мерки за намаляването им.
Реалното прилагане на тези предложения обаче изисква и законодателни промени и именно това ще е една от задачите на АТНС за 2025 г. заедно с подготовката за влизане в еврозоната.